جزییات خبر

خبرهای سامانه درسی نریمان

روش مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری 1400 و‌1401

مطالعه دروس عمومی برای بهبود رتبه کنکور

کنکور سراسری، یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل زندگی هر فرد می باشد این آزمون، بخش عمده ای از آینده دانش آموزان را می سازد  اکثر دانش آموزان بر این باورند که میزان اهمیت دروس اختصاصی نسبت به دروس عمومی بیشتر بوده و از همین رو بیشتر وقت خود را صرف مطالعه دروس اختصاصی می نمایند. غافل از این که دروس عمومی به شدت می توانند در بهبود رتبه و نمره آن ها موثر باشند بهترین زمان هایی که توصیه می شود به مطالعه دروس عمومی بپردازید ساعات اولیه صبح می باشد. چرا که در این زمان قدرت یادگیری و حفظ مطالب بیشتر از سایر اوقات روز می باشد.

زبان و ادبیات فارسی

نکته مهم درباره درس ادبیات، مطالعه آن به صورت بخش بخش است؛ به طور مثال اگر قرار است ۴ درس برای یک آزمون مطالعه شود، بهتر است یک دور لغات، یک دور املا، یک دور تاریخ ادبیات و … خوانده شود. در مطالعه درس ادبیات خلاصه‌نویسی بسیار کمک کننده و حائز اهمیت است؛ پس از مطالعه هر درس باید نکات مهم و کلیدی آن یادداشت شود تاهنگام مرور دروس بتوان راحت‌تر به مطالب دسترسی پیدا کرد و مدت زمان کمتری خواند . از آنجایی که آرایه و قرابت مهم‌ترین بخش ادبیات است و تنها مفهوم اولیه در کتاب درسی بیان شده و مطالب کنکور از خارج کتاب آورده می‌شود، برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهترین کار انجام تعداد مشخص تست از آرایه و قرابت به صورت روزانه است.

درس عربی؛ نقطه طلایی برای سبقت داوطلب کنکور از رقبا

دومین درس در دفترچه، عربی است که ضریب ۲ دارد ترجمه راحت‌ترین بخش عربی است داوطلبان در ترجمه درس عربی باید پس از یادگیری اولیه نحوه تست زدن، به سراغ تست زدن بروند و مطالب آموخته را در ذهن خود تثبیت کنند. در ترجمه مهم‌ترین نکته توجه به فعل، جمع و مفرد، معلوم و مجهول و اسم جمع است. داوطلبان برای پاسخ به سوالات متن و درک مطلب باید روزانه یک متن عربی را مطالعه کنند و به تست‌های آن پاسخ دهند تا با تمرین روزانه به مهارت دست پیدا کنند. همچنین خلاصه‌نویسی در این زمینه بسیار موثر و اثربخش است . بخشی دیگر از سوالات عربی، قواعد است که شامل ۸ تست می‌شود داوطلب باید پس از یادگیری قواعد و یادداشت‌برداری از نکات مهم، به سراغ تست زدن برود. پاسخ به تست‌های قواعد به داوطلب می‌آموزد که قواعد را چگونه، کجا و به چه نحو باید استفاده کند تا یادگیری این قواعد در ذهن او کاملا تثبیت شود و در نتیجه در آزمون نتیجه بهتری بگیرد.

چالش بزرگ داوطلبان کنکور در درس دین و زندگی

درس سومی که در دفترچه کنکور آورده می‌شود، دین و زندگی است که ضریب ۳ دارد و نسبتا درس بااهمیتی است نکته مهم درباره درس دین و زندگی این است که این درس هر سال به سمت مفهومی‌تر و سخت‌تر شدن پیش می‌رود و سوالات به صورت ترکیبی مطرح می‌شود سوالات درس دین و زندگی در کنکور به صورت ترکیبی از ۳ سال در قالب یک سوال مطرح می‌شود  به داوطلبان توصیه می‌شود در مطالعه آیات و پیام آن‌ها در متن، حتما از مطالب یادداشت‌برداری کنند که بعدا در مرور آنها دچار مشکل نشوند.  داوطلبان باید علاوه به مرور مطالب اهمیت بیشتری بدهند، زیرا مرور کردن باعث تثبیت مطالب در ذهن می‌شود، پس از مرور باید به سراغ تست زدن رفت که باعث آشنایی داوطلبان با سبک‌های مختلف سوال و کسب نتیجه مطلوب در کنکور می‌شود .

دو روش مهم و کلیدی در مطالعه زبان انگلیسی کنکور

زبان انگلیسی آخرین درس از دفترچه دروس عمومی کنکور و دارای ضریب ۲ است برای مطالعه لغات انگلیسی ۲ روش وجود دارد؛ داوطلبان نسبتا قوی باید لغات را درس به درس مطالعه کنند و آن‌ها را کامل یاد بگیرند. سپس در یک کتاب کمک درسی، لغات اضافه‌ای که معنی آن‌ها در کتاب درسی موجود نیست را مطالعه کنند. نکته مهم مرور پیوسته و دائمی لغات برای ثابت شدن  در ذهن است. روش دیگر مطالعه لغات این است که علاوه بر خواندن آنها، داوطلب در یک دفترچه لغات هم معنا، هم خانواده و صفات را کنار هم بنویسد؛ این کار باعث آسان شدن به ذهن سپاری و افزایش سرعت عمل در مرور می‌شود. روش مهم و اساسی برای موفقیت در پاسخگویی به سوالات ریدینگ، خواندن روزانه یا یک روز در میان یک متن و پاسخگویی به سوالات آن است این تکرار باعث کسب مهارت برای پاسخ درست می‌شود.

                                                                                                                                                                                                         پانسیون مطالعاتی هدف اصفهان

portfolio image